DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması; sinema sanatının başlangıç unsuru olan hikayenin görsel ve akıcı bir biçimde senaryo diliyle yazımını desteklemek ve geliştirmek amacıyla 10 Ekim 2014 tarihinde “Sanata evet demeyi sürdüreceğiz “ mottosuyla işbirliğimizi onaylayan DenizBank ve Sayın Hakan Ateş’in destekleriyle DenizBank İlk Senaryo Yarışması olarak start almıştır.

Yarışma sonucunda ödüllendirilen senaristler diğer yarışmalardan farklı olarak kendi çalışmalarıyla baş başa kalmayıp, konunun uzmanları tarafından eserin gelişmesi için ihtiyaç duyulan referansları alabilmiş ve sonraki adımlara geçmişlerdir.

2. yılında Yarışmayı genişletme kararı aldık ve Türkiye’de sinema sektörünün gelişmesi ve yeni eserlerin desteklenmesi amacıyla başlattığımız En İyi İlk Senaryo Yarışması'na En İyi İlk Film'i de ekleyerek, yarışma sürecinde vizyona çıkmış Türk Filmleri arasından, ilk filmini çekmiş bir yönetmeni ödüllendirmeye karar verdik. Yarışmanın En İyi İlk Film ayağını kazanan eser 25.000 TL tutarındaki özel DenizBank ödülünü alacaktır…

Ayrıca bu sene, projeyi genişletme planının bir parçası olarak, Türkiye'deki senaristleri ve senaristliğe heves duyan sinemaseverleri diğer ülkelerde senaristlik ve senaryo doktorluğu hakkında bilgilendirme amacı taşıyan bir panel, yurt dışından bu alanda uzman konukların katılımıyla gerçekleştirilecektir.

EN İYİ İLK SENARYO YARIŞMASI

Yazarlara, genç senaristlere, sinemaseverlere bir başka deyişle düş kurmayı seven herkese açık büyük bir yarışmadır. Türkiye’nin her yerinden - ve hatta yurtdışından - gelen, ilk sene 301, ikinci sene 473 başvuru bu alanda var olan potansiyelin çokluğunu, projeye duyulan ihtiyacı bizlere göstermektedir.

EN İYİ İLK FİLM YARIŞMASI

Ağustos 2016 - Ağustos 2017 tarihleri arasında yapımı tamamlanmış ve herhangi bir festivalde En İyi Film Ödülü almamış filmlerin yönetmenlerine açıktır. Bu sene ilk kez düzenlenecek olan ve genç yönetmenleri gelecekte yeni üretimler yapmaları yönünde küçük bir moral destek ve teşvik sağlamayı, yeni yönetmenlere dikkat çekmeyi amaçlayan yarışmanın hedefine ulaşacağına inancımız tamdır.

SENARYO PANELİ

Yurt dışında faaliyet gösteren senaryo kurumlarıyla ve senaristlerle ortak bir çalışma yapılıp, senaryo yazım teknikleri ve senaryo danışmanlığı üzerine bir panel düzenlenecektir.

Haberdar Ol

Türsak Vakfı’na ait etkinlikleri E-posta aracılığıyla takip etmek ve haberdar olmak için bültenimize kayıt olun.